Header Ad

Kategórie

Najčítanejšie

Výhody a nevýhody dreva

Stavby z dreva v dnešnom svete naberajú na popularite. Ako všetko, nič nie je len dobré alebo zlé, všetko má svoje benefity aj chybičky a to platí samozrejme aj o drevostavbách. V nasledujúcom článku sa pozrieme na niektoré z nich.

Výhody

Jednoduchosť konštrukcie

Drevené trámy a stĺpiky je možné narezať na mieru na mieste a na rozdiel od iných stavebných materiálov nie je potrebné žiadne ťažké vybavenie.

Rýchlosť výstavby

Zatiaľ čo rám je vo všeobecnosti postavený na mieste, niektoré prvky môžu byť prefabrikované, čo umožňuje väčšiu kontrolu nad detailmi a menej času na stavbu.

Udržateľnosť

Poctivé montované stavby z dreva sú, na rozdiel od betónových a oceľových, vyrobené z obnoviteľného materiálu.

Zachytávanie uhlíka

Vďaka stromom počas ich životného cyklu dochádza k zachytávaniu uhlíka zo vzduchu, ktorý pri rozklade vracajú späť do pôdy a atmosféry. To znamená pri postavenej drevostavbe, uhlík zostáva zachytený, prinajmenšom dovtedy, kým budova stojí.

Izolácia

V porovnaní s inými materiálmi, ako napríklad sklo, betón a oceľ, má drevo nízku tepelnú vodivosť – inými slovami, zachováva teplo a vytvára energeticky efektívnejší domov.

Zlepšenie kvality vzduchu

Niektoré štúdie uvádzajú, že kvalita vzduchu v drevených budovách je lepšia, kvôli menšiemu množstvu toxických emisií v porovnaní s inými materálmi.

Nevýhody

Hnitie dreva

Aj keď sa pri spracovaní dreva dosiahli obrovské pokroky na predĺženie jeho životnosť, drevo stále podlieha hnilobe viac než betón. Problémom môžu byť aj prípadné plesne, no možno sa im vyhnúť, ak venujete pozornosť kontrole vlhkosti, správnemu tesneniu okien a preventívnym opatreniam.

Štrukturálne obmedzenia

Pri niektorých dizajnových prvkoch modernejších domov, akými sú napríklad veľké okná, môžu v prípade drevostavby vzniknúť isté zádrhele. Betónové a oceľové konštrukcie sú v tomto prípade  vhodnejšou voľbou.

Nebezpečenstvo požiaru

Aplikácia protipožiarnych zariadení a inštalácia sprinklerových systémov obmedzí riziko požiaru v dokončených budovách, ale stavitelia by si mali byť vedomí nebezpečenstva požiaru v počiatočných fázach výstavby, keď je ešte drevený rám z veľkej časti odkrytý a nechránený.

    Zanechajte komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.*