Header Ad

Kategórie

Najčítanejšie

Trvalo udržateľný lov

Tieto slová sa môžu zdať protichodné, ale skutočnosť je trochu iná. Ak sa určitý druh zvierat premnoží, oblasť sa začne vyčerpávať. Daná populácia rastie a oblasť po dosiahnutí kritickej úrovne kolabuje. Stáva sa to v dôsledku nedostatku zdrojov, výrazne zníženého zdravia druhu, atď. Aby sa tomu zabránilo, príroda to rieši rôznymi spôsobmi. Kľúčovým sú predátori.

Počas niekoľkých posledných storočí sme však zásadne zmenili ekosystém planéty tým, že dôkladne zdecimovali početné populácie veľkých mäsožravcov. Preto musíme zasiahnuť a snažiť sa napraviť, čo sme pokazili.

Cieľ lovu

Primárnym cieľom etického, kontrolovaného a trvalo udržateľného lovu je zabezpečiť rovnováhu v prírode reguláciou počtu druhov zveri. Uskutočnilo sa niekoľko experimentov, ktoré hľadali „nesmrtiace“ metódy riadenia populácie (presídľovanie, kontrola pôrodnosti a pod.), ale žiadny z nich sa dlhodobo neosvedčil.  Lov je zatiaľ jedinou osvedčenou, úspešnou metódou.

Udržateľný lov však nie je len o znížení počtu, či udržaní populácií na určitých úrovniach. Je to o dodržiavaní pravidiel s odborníkmi.  Zahŕňa to zber chorých a slabých, či starých jedincov a zaistenie ochrany tým ostatným kvôli rozmnožovaniu. Keby sa to nedialo, mohli by staré jedince hladovať, či ochorieť, čo môže mať za následok dlhú bolestivú smrť.

Lov udržateľným spôsobom znamená, že si vezmete len toľko, koľko je potrebné. Len toľko, aby sa biotop a populácia dokázali zregenerovať. Je nutné dodržať túto rovnováhu. Je jedno či používate spoľahlivý Mauser M12, alebo inú zbraň, správny poľovník vždy praktizuje sebadisciplínu a umiernenosť.

 O čom je poľovnícka etika?

Etické je usmrtiť zver čo najrýchlejšie bez toho, aby ste mu spôsobili utrpenie. Bez ohľadu na na to, či sa spoliehate na starý dobrý Zeiss, alebo iné vybavenie, vždy sa správajte ku zvieraťu s rešpektom. Existujú metódy na prejavovanie úcty a veľa poľovníckych tradícií.

Takýto lov je kľúčom k dlhodobému udržaniu druhov zveri. Kontroluje početnosť populácie, zvyšuje jej kvalitu a umožňuje zvieratám prosperovať. Trvalo udržateľný lov je tiež schopný zvýšiť počet zveri v revíri, pričom pytliactvo, zlé poľovnícke praktiky a neznalosť ekologických pravidiel povedie k poškodeniu populácie z krátkodobého aj dlhodobého hľadiska.

    Zanechajte komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.*