Header Ad

Kategórie

Najčítanejšie

Pripravte auto na zimu

Zimná sezóna je znova tu. Tuhá zima je skúškou nie len pre nás, ale aj pre naše autá. Pokiaľ chcete, aby vaše auto zima poznačila len minimálne alebo vôbec, máme pre vás zopár tipov. Týkajú sa tak starostlivosti o karosériu vozidla, no máme pre vás aj tipy, ako šetriť vaše auto zvnútra.

Karoséria a boj proti korózii

Asi dobre viete, že zima je ideálnym obdobím pre šírenie a vznik korózie na karosérii vozidla. Novšie autá s týmto nemajú až taký problém vďaka prímesiam v laku, ktoré už nejaký ten rok zabezpečujú, že karoséria novších vozidiel vzdoruje korózii pomerne dobre.

Avšak pri starších vozidlách si na to treba dávať pozor. Existujú postreky laku, ktoré zvyšujú odolnosť proti korózii. Ideálne však je, ak máte možnosť počas zimy parkovať v garáži alebo prístrešku. Alternatívnym riešením je vodeodolná plachta, no tá nezabráni samotnému pôsobeniu vlhkosti. Uľahčí vám však ranné očisťovania auta od snehu a ochráni ho pred nečistotami padajúcimi zo stromov a podobne.

Starostlivosť o interiér

Kopec snehu skončí nie len na karosérii vozidla, ale aj v jeho interiéri. Najčastejšie sa tam dostane pri nastupovaní posádky do vozidla. Preto je potrebné v zime použiť praktické koberce do auta. Gumené koberce alebo rohože sa pôsobením vlhkosti nezničia a jednoducho sa čistia. Do kufra by ste si zas mali zaobstarať gumenú vaňu.

Čo sa týka sedačiek, tie taktiež dostávajú v zime zabrať. Ochrániť ich môžete pomocou kvalitných poťahov do auta. Tie jednoducho vyperiete a sú ako nové, zatiaľ čo samotné sedačky je potrebné tepovať a sušiť, čo je podstatne náročnejšie, ale aj nákladnejšie.

Na čo ešte myslieť

Pred zimou by ste mali určite prezuť na zimné pneumatiky, doplniť nemrznúcu kvapalinu a dobiť si baterku v aute. Pokiaľ sa chystáte auto na zimu odstaviť v garáži, je lepšie baterku odpojiť a auto umyť, navoskovať. Po zime potom skontrolujte olej, pravdepodobne bude potrebná jeho výmena.

    Zanechajte komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.*