Header Ad

Kategórie

Najčítanejšie

Podal správu o zamestnávateľovi, stal sa milionárom. Hyundai ho už nezamestná

V USA bol Kim Gwang, bývalý zamestnanec Hyundai, odmenený za to, že informoval americký úrad pre bezpečnosť cestnej premávky (NHTSA) o priestupkoch spoločností Hyundai a Kia. Dostal tak zaplatenú odmenu vo výške 24 miliónov dolárov.

Whistleblower zastavuje naštartovanie motora Thety

Západné spoločnosti vymysleli termín whistleblower, aby nejakým spôsobom opísali osobu, ktorá nahlási nezrovnalosti vo svojom prostredí alebo podniku. V Európe sa už taktiež udomácnil výraz whistleblower, ktorý znie oveľa krajšie ako udavač. Oznamovateľom je Kim Gwang, ktorý získal najväčšie ocenenie svojho druhu v histórii whistleblowingu v automobilovom priemysle. Jeho odmena je určitým percentom z trestu vymeraného firmám, ktoré sa dopustili priestupkov.

Čím si teda zaslúžil taký honosný plat? V roku 2016 oznámil NHTSA, že Hyundai nedokázal opraviť konštrukčnú chybu na motoroch Theta II, kvôli ktorej boli náchylné na prehriatie a následné zadretie, čo mohlo mať za následok požiar. Skutočnosť, že problém nevyriešili, je polovica problému, Kim oznámil, že sa o to naozaj nezaujímali. Týmto spôsobom urobil niečo, čo sa zamestnancom firiem stáva málokedy, postavil sa na stranu spotrebiteľov a ich práv.

NHTSA záležitosť vyšetrila a oznámila, že Hyundai a Kia odkladajú servisné zásahy súvisiace s ich motormi a zatiaľ sa v tejto veci vôbec nevyjadrili. Jedine Kim si to nenechal pre seba a dostal 24 miliónov dolárov, hoci prácu v Hyundai už určite nezíska. Motory Theta II v modeloch Santa Fe (2013 – 2014), Sonata (2011 – 2014), Optima (2011 – 2014), Sorento (2012 – 2014) a Sportage (2011 – 2013) majú byť teraz servisované na vyše 1,6 milióna vozidiel.

Práva oznamovateľa

USA majú systém ochrany oznamovateľov, ktorý je odmeňovaný stovkami miliónov dolárov. 24 miliónov nie je najväčšia suma, avšak tejto kauze sa dostala publicita. Pred rokom niekto získal 112 miliónov dolárov. Sumy vyzerajú absurdne, ale nezabudnite, že hovoríme o Spojených štátoch.

Peniaze môžu zlomiť istú nechuť, keď vás svedomie tlačí k výpovedi a strach o váš budúci osud vám bráni nasledovať jeho hlas. Kim Gwang sa vďaka odmene nemusí obávať o svoju profesionálnu budúcnosť, hoci v Hyundai a Kia už pravdepodobne skončil. Iní výrobcovia môžu mať isté obavy, aj keď nemajú čo skrývať, vždy sa dá niečo nájsť. Bol by to skvelý marketingový ťah, keby sa Kim vrátil späť do Hyundai, ale to sa pravdepodobne nestane.

    Zanechajte komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.*