Header Ad

Kategórie

Najčítanejšie

PlayStation 5 v problémoch. Hackeri získali prístup do pamäti konzoly

Od dnešného dňa vám PlayStation 5 neumožňuje spúšťať žiadny iný softvér ako ten na PS5 alebo z obchodu PlayStation Store. To by sa mohlo čoskoro zmeniť, keďže hackeri narušili dôležitú súčasť zabezpečenia konzoly.

Hackerská skupina Fail0verflow oznámila, že sa jej podarilo nájsť šifrovacie kľúče, pomocou ktorých dokáže dešifrovať dáta vo firmvéri PlayStation 5. Hackeri nechcú oznámiť spôsob, akým kľúče získali. Pravdepodobne týmto spôsobom nechcú Sony povedať, kde je problém, aby ich spoločnosť nemohla nájsť ľahko napraviteľné aktualizáciou softvéru.

To, že sa nechce zapojiť do dialógu so Sony, neznamená, že hackeri vystavujú používateľov PlayStation 5 riziku škodlivého softvéru, alebo aspoň nie priamo. Nejde o mechanizmy, ktoré chránia prehrávač pred vírusmi, ale o tie, ktoré blokujú na konzole spustenie softvéru, ktorý nie je certifikovaný spoločnosťou Sony.

V súčasnosti však Fail0verlow ešte neumožňuje inštaláciu pirátskych a garážových hier. V tomto bode môžu hackeri zatiaľ vidieť iba súborový systém konzoly. Môžu sa teda bližšie pozrieť na firmvér PS5, ako aj na súbory nainštalované na hernej konzole (a ich ukladacie súbory). Nie je však možné autorizovať iný softvér, hoci hackovanie je dôležitým krokom, ktorý to umožní.

Prečo narúšať bezpečnosť PlayStation 5? Je legálne nahrať nejaké hry na konzolu?

Treba mať na pamäti, že herné konzoly sa predávajú s minimálnou maržou (niekedy aj so stratou) a ich výrobca zarába hlavne na softvéri – účtuje si províziu za každú predanú hru. To vyvoláva etickú dilemu. Na jednej strane by mal mať používateľ možnosť robiť si so svojim vybavením čo chce a prevádzkovať na ňom, čo chce. Na druhej strane, nebyť tohto biznis modelu, konzola by bola oveľa drahšia.

Prelomenie zabezpečenia konzoly nie je len o hraní pirátskych hier. Možné je aj ich modovanie a tiež možnosť inštalácie hier na konzolu, ktorých tvorcovia z nedostatku financií či iných dôvodov nemôžu prejsť certifikačným procesom PlayStation. Je možné použiť aj iné typy softvéru, vrátane emulátorov z iných konzol.

    Zanechajte komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.*