Header Ad

Kategórie

Najčítanejšie

Najčastejšie chyby pri písaní akademických prác

Počiatočné dni písania práce bývajú stresujúce a chaotické, najmä pri hľadaní témy a relevantného výskumného materiálu. Cesta pred vami je plná výziev, no na konci stojí za to.

Existuje niekoľko zásadných chýb, ktoré sa oplatí mať na pamäti počas celého procesu, pretože môžu vážne ovplyvniť kvalitu konečného produktu. Prinášame vám pár tipov:

Nedostatočný výskum

Na napísanie či už bakalárskej, alebo dobrej seminárnej práce je potrebné značné množstvo výskumu v oblasti zvolenej témy. Ste tak vystavený širšiemu spektru nápadov, na základe ktorých môžete formulovať pádne argumenty. Mali by ste ich podložiť adekvátnymi referenciami, aby bola práca zaujímavejšia a poučnejšia. Nedostatočný výskum vie všetko pokaziť a ohrozí dôveryhodnosť práce.

Nesprávna téma

Výber dobrej témy je kľúčom k napísaniu kvalitnej bakalárskej práce. Ak si vyberiete veľmi zložitú, či nezaujímavú tému, môžete mať problém udržať na nej pozornosť seba aj ostatných. Nevyberajte si tému preto, že znie veľmi odborne či komplikovane a myslíte si, že zapôsobí na vašich mentorov. Len sa unavíte a budete strácať motiváciu. Nemá byť zastaraná a má byť relevantná. Nevyberajte si otrepanú tému. Ponecháva minimálny priestor pre novú perspektívu.

Vyhnite sa odkladaniu

Prečo? Pre toto:

  • Musíte urobiť niekoľko návrhov a predložiť ich mentorovi.
  • Potrebujete čas na zapracovanie spätnej väzby.
  • Keď píšete v zhone urobíte veľa chýb z nepozornosti.
  • Nebudete mať dostatok času na to, aby ste jasne prezentovali svoj názor.
  • Musíte si naplánovať čas na písanie, no aj prepisovanie návrhov.
  • Je lepšie mať niekoľko dní naviac, ak vás niečo neočakávané odradí od písania.

Organizácia práce

Vytvorte si osnovu pre výskumnú metodológiu, ako aj pre celý proces písania. Pomôže vám to sledovať zdroje, poznámky a citácie. Nemá zmysel vykonávať výskum a konzultovať knihy, ak sa vám nepodarí zaznamenať a usporiadať príslušné informácie. Tieto poznámky sa hodia, keď skutočne začnete písať 1. návrh. Budete schopný zobraziť jasnú štruktúru a vývoj myšlienok.

Poskytovanie nadmerných informácií

Toto je bežná chyba, keď príde na vysvetlenie ústrednej myšlienky. Je potrebné poskytnúť základné informácie, uistite sa, že neodbočíte a nestratíte pozornosť.

Plagiátorstvo

Či už je to úmyselné, či nie, vážne ohrozí reputáciu a akademickú prácu. Ak nedodržiavate organizovaný proces písania a špecifikované pokyny na citovanie, bude to problém.

Ignorovanie úprav a korektúr

Korektúry a úpravy môžu odhaliť pravopisné, gramatické, interpunkčné a preklepové chyby. Môžete to urobiť sami, alebo požiadať profesionálnych korektorov, aby skontrolovali konzistenciu a logický tok vašich myšlienok. Uistite sa, že je práca dobre štruktúrovaná a obsahuje správny akademický jazyk a gramatiku. Dávajte pozor na použité formátovanie a štýl citácií, ktoré sa môžu líšiť v závislosti od témy.

    Zanechajte komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.*