Header Ad

Kategórie

Najčítanejšie

Čo je to tesnenie a na čo slúži?

Aká je hlavná úloha tesnenia? Namontované mechanické tesnenie je určené na utesnenie povrchov, kde sú spojené dve alebo viac častí. Aj keď dve časti stroja sedia v jednej rovine, oddeľuje ich mikro medzera, čo môže byť problematické, ak obsahujú stlačený plyn, či kvapalinu, ktoré môžu pod tlakom uniknúť okolo neutesneného spojovacieho povrchu.

Automobilové motory sa napríklad skladajú z dvoch hlavných častí: hlavy valcov a bloku. Tlaková chladiaca kvapalina a olej prúdia cez hlavu a blok valcov. Aby sa zabránilo únikom okolo spojovacieho povrchu týchto častí, používa sa tesnenie. Poznáme ho ako tesnenie hlavy, sedí medzi hlavou valcov a blokom. Aj keď sa chladiaca kvapalina a olej dostanú pod tlak, dosadacia plocha, kde sa hlava valca stretáva s blokom, nebude presakovať. Ak motor nemá tesnenie hlavy, alebo tesnenie zlyhá, chladiaca kvapalina a olej uniknú.

Ako funguje tesnenie

Kvalitné ploché tesnenia, no aj tie ostatné vytvárajú a udržiavajú utesnený spojovací povrch pri tlakovom zaťažení. Zvyčajne sú navrhnuté tak, aby vydržali maximálne množstvo tlaku.

Sú schopné vytvoriť utesnený spojovací povrch, pretože sú vyrobené z materiálov odolných voči tlaku. Tieto materiály vydržia tlak a zároveň poskytujú vzduchotesné rotačné tesnenie v procese.

Rotačné a ďalšie tesnenia sú vyrábané z rôznych materiálov, napríklad:

 • Nehrdzavejúca oceľ
 • Meď
 • Sklolaminát
 • Guma
 • Silikón
 • korok
 • Polytetrafluóretylén (PTFE)

Aby tesnenie fungovalo poriadne a tak, ako by správne malo, musí byť navrhnuté tak, aby zodpovedalo lícovaným povrchom, s ktorými sa bude používať. Väčšina častí stroja je plochá na koncoch, kde sú spojené s inými časťami. Ak je však súčasťou dutý priechod pre stlačené plyny, alebo kvapaliny, môže sa vyžadovať tesnenie špecifickej veľkosti, aby sa zmestilo okolo priechodu.

  Zanechajte komentár

  Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.*