Header Ad

Kategórie

Najčítanejšie

Ako zariadiť detskú izbu – podlaha a steny

Zariadiť izbu pre batoľa sa môže ukázať náročnejšie, ako by ste predpokladali. Ako vytvoriť bezpečný a priateľský priestor pre batoľa, ktorý bude navyše veľmi praktický? Pripravili sme pre vás zopár tipov, ktoré vám s tým pomôžu.

Začíname s podlahou

Podlaha v detskej izbe zohráva veľmi dôležitú úlohu, pretože práve na nej dieťa trávi veľkú časť svojho času. Hranie, plazenie, učenie – to je dôvod, prečo by podlaha mala byť odolná, bezpečná a ľahká na údržbu.

Koberec je pomerne častá voľba, pretože je protišmykový a dieťa na ňom môže bezpečne sedieť. Ak sa rozhodnete pre takýto nákup, skontrolujte niekoľko vecí: z akých materiálov je vyrobený? Môže to byť v budúcnosti problém kvôli hromadeniu prachu? Ak je dieťa alergické, je lepšie kúpiť koberec, ktorý sa dá často prať.

Laminátové podlahové panely sa vyznačujú jednoduchou inštaláciou, zvyčajne sú vyrobené z HDF dosky. Laminované panely sú praktické na používanie – ľahko sa čistia a neabsorbujú vlhkosť. Navyše sú dostupné v rôznych odtieňoch a drevodekoroch (napr. dub, borovica, breza, orech, exotické druhy).

Drevená podlaha je nadčasová, originálna a úplne bezpečná pre deti. Ide o najekologickejší materiál a dosky navyše pomáhajú prirodzenou cestou regulovať vlhkosť vzduchu. Do detskej izby je najlepšie zvoliť tvrdé drevo (napríklad dub), ktoré je odolné voči mechanickému poškodeniu.

Nástenné farby v detskej izbe

Je veľmi dôležité, akým náterom vymaľujeme detskú izbu. Buďte opatrní s tými, ktoré obsahujú VOC, pretože sú to prchavé organické zlúčeniny, ktoré môžu byť zdraviu škodlivé. Ak je dieťa alergické, voľte hypoalergénne farby, ktoré sú bežne dostupné v obchodoch. Berte do úvahy praktickú stránku, najmä to, či bude farba umývateľná. Do detskej izby si môžeme vybrať:

Akrylová farba – je riediteľná vodou, rýchlo schne a je úplne bezpečná pre deti. Akrylové farby majú lesklý povlak, pretože hlavnou zložkou je akrylová živica.

Latexová farba – vylepšená verzia akrylovej farby, ktorej povrchy sú odolné voči nečistotám a umývateľné.

Keramická farba – veľmi odolná voči škvrnám a odieraniu. Jej nevýhodou je cena, pretože je z uvedených najdrahšia. Zaujímavým riešením je keramická farba zachytávajúca prchavé formaldehydy.

Tapeta na stenu

Vďaka nim vytvoríme atmosféru hravého raj v detskej izbe! Výber farieb a vzorov je ohromujúci. Ak hľadáte niečo trvácne a odolné voči škvrnám, vyhnite sa papierovým tapetám. Vyberte si vinylové tapety, ktoré sa nielen ľahko čistia, ale sú aj vodeodolné. Dobrým riešením bude aj vliesová tapeta, ktorá sa veľmi ľahko lepí a prípadné zakrivenie je možné opraviť ešte pred zaschnutím lepidla.

    Zanechajte komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.*