Header Ad

Kategórie

Najčítanejšie

Ako správne čistiť okná

Najjednoduchšie domáce práce sú paradoxne práve tie, pri ktorých mnohí z nás robia chyby. Dokonalým príkladom je umývanie okien. Zas nám už na dvere klope Veľká noc a spolu s ňou aj jarné upratovanie. Zopakujem si teda ako správne ísť na umývanie okien.

Tak ako na to?

K dispozícii je veľa komerčných produktov na čistenie okien a všetky sľubujú, že zaistia lesk a okná bez šmúh. Zistili sme však, že prostriedok na umývanie okien si môžete namiešať jednoducho aj doma. Stačí skombinovať biely ocot a dva krát toľko vody a naliať ho do rozprašovača. Môžete ho používať na pretretie kovových častí okna, napríklad na trvácne kovanie HETTICH, no samozrejme aj na rámy a bezpochyby na sklo.

Po namiešaní nášho prostriedku, začneme týmito tipmi a technikami, ako vyčistiť okná zvnútra aj zvonka, aby vám práca šla od ruky:

 • Naplňte nádobu čistou studenou vodou a pridajte niekoľko kvapiek tekutého saponátu.
 • Umiestnite pod okno veľkú osušku, aby ste nenakvapkali.
 • Čistou handričkou z mikrovlákna/špongiou prejdite po povrchu okna, začnite zhora a postupujte smerom nadol. Nezabudnite tiež utrieť rám a či už máte na oknách odolné kovanie BLUM, alebo akékoľvek iné, nezabudnite vydrhnúť aj to.
 • Až potom nastriekajte okno s roztokom octu s vodou – a nešetrite ním.
 • Pomocou čistého uteráka, ktorý nepúšťa vlákna (alebo čiernobielych stránok novín), úplne vysušte okno pohybom v tvare Z. Môžete použiť aj papierové utierky.
 • Ak zostanú na okne nečistoty, alebo šmuhy, proces opakujte.

Zlepšováky:

 1. Aby šmuhy nevznikali, vyberte si na prácu chladnejší, zamračený deň. Vyhnite sa priamemu slnku padajúcemu na sklo.
 2. Pri upratovaní utierajte jednu stranu okna horizontálne a druhú vertikálne. Ak sa nejaké šmuhy predsa len vytvoria, ľahko spoznáte, či sú na vonkajšej, alebo vnútornej strane.

  Zanechajte komentár

  Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.*