Header Ad

Kategórie

Najčítanejšie

Ako si správne vybrať nôž?

Nôž je skvelým pomocníkom, na ktorý nedá dopustiť s istotou ani jeden z vás. Nožíky nás sprevádzajú už dlhé generácie. Nie vždy sme ich však poznali v takej verzii, akej sa môžeme tešiť dnes. Naši predkovia však používali rôzne ostré predmety podobné nožom na uľahčenie ich života. Koniec koncov, s nožmi, respektíve s vtedajšími ostrými predmetmi, lovili zver, čistili si cestu uprostred lesa, získavali rôzne plodiny a mnoho iného. Našim predkom naozaj nechýbal rozum a odhodlanie, a tak s postupom doby môžeme byť vďačný za nože také, ako ich poznáme dnes.

V dnešnej dobe sa tešíme tým najrôznejším druhom nožov. Rozlišujeme niekoľko druhov nožov na základe toho, na čo ich chceme využiť. Čo sa kuchynských nožov týka, tak poznáme nože na pečivo, nožíky na mäso a mnoho iných druhov. Nadšení lesníci sa zas potešia so zatváracích nožov, ktoré môžu mať nonstop pri sebe. Ich prítomnosť im dodá dostatočné sebavedomie a odhodlanie pri potulkách lesom. Vďaka kvalitným zatváracím nožom si budú môcť v horách vziať s ľahkosťou krásny dubáčik.

O čom rovnako nemožno pochybovať je multifunkčnosť vreckových nožov.  Takéto typy nožíkov sú rovnako skvelými pomocníkmi a priateľmi na vašich cestách. Áno! Nožík sa v prírode naozaj vždy oplatí mať pri sebe. Môžete ho prakticky využiť aj v prípade nejakého poranenia. Alebo už ako sme uviedli, si ním skrátka uľahčíte prácu a s jeho pomocou odrežete nejaký ten dubáčik alebo kuriatko.

Čiže čo vám odporúčame pri výbere noža? No prvým krokom je uvedomenie si, na čo daný nôž chcete využívať a následne od toho sa môžete odvíjať. Ďalej prichádza na rad veľkosť, ostrosť čepele a mnohé iné praktické veci na zváženie.

Estetika nožov

Čudovali by ste sa koľkí ľudia si kupujú nože len preto, lebo sú skrátka krásne. Nožíky sa stali ich výstavnými kúskami. Niekto zbiera magnetky, iní zvončeky a niektorí zas skvostné a jedinečné prevedenia nožov. Môžete sledovať pestrosť farieb, diverzitu rukovätí noža, veľkosť čele a rôznorodosť jej tvarov. Na svete dokonca existujú nože, ktoré sú vyrábané len v obmedzenom počte a ich cena výrazne rastie každým jedným rokom. Jedná sa totižto o jedinečné a neopakovateľné kúsky, ktoré nebudete môcť zohnať nikde inde vo svete.

Ako teda sami môžete vidieť, nože sú naozaj nie len skvelými pomocníkmi, ale rovnako aj skvelými a krásnymi komponentami do vašej zbierky. Samozrejme, že si treba uvedomiť, že nože nie sú hračky, a preto treba s nimi patrične zaobchádzať. Nôž je v podstate zbraň a aj z toho dôvodu treba k nožom pristupovať s dávkou rešpektu.

Veľký pozor si dávajte aj v prípade, že máte malé deti. Nenechávajte im nožík v rukách. Môžu sa ním nepekne poraniť. Ak ste v materstve či v otcovstve nováčikmi, tak vám odporúčame nožíky dať pozor na umiestnenie nožov a iných ostrých predmetov v domácnosti.

Mačety a ich multifunkčnosť

Sú tu nejaký nadšenci mačiet? Veríme, že sa vás tu nájde naozaj široké zastúpenie. Mačety sú totižto jednými z najpopulárnejších a najvyužívanejších druhov nožov v posledných rokoch. Z radu ostatných vyčnievajú svojou multifunkčnosťou a jedinečným tvarom.

Určite aj vy vo svojom okolí poznáte niekoho, kto je z mačiet úplne „paf“ a chcel, či dokonca chcela, by mať v zbierke každú jednu. Híkanie nad ich dychberúcimi tvarmi a farebnými prevedeniami nenadchne len každého milovníka mačiet, ale rovnako aj umelca telom i dušou. Ako teda môžete sami vidieť nože sú pomocníkmi a zároveň, v niektorých prípadoch, umeleckými dielami, ktoré dominujú vo svete. Nože teda naozaj nepatria len do kuchyne ako sa mnohí nazdávajú. Na záver mi však nedá znova nepripomenúť: „S nožmi zaobchádzajte opatrne!“.

    Zanechajte komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.*